1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Naujienos

Pertraukos – darbingumo palaikymo metas

Pertraukos tarp pamokų yra susijusios su fiziniu aktyvumu,nusiraminimu,

mityba, kaip energijos rezervų papildymu.

Yra du fizinio aktyvumo pertraukų metu būdai:

  • ištvermės reikalaujantis sportas - bendras organizmo subalansavimas,

  • gimnastika įtemptiems raumenims pereiti į ramybės būseną,

Judėjimas padeda nusiraminti ir padidina darbingumą kitiems užsiėmimams atlikti.

Valio, pagaliau pertrauka!

O tada ... ? Paklausk savęs - ką aš darau?

Stoviu, sėdžiu arba slampinėju kartu su kitais ir šnekučiuojuosi, žaidžiu gaudynes, kamuoliu ar stoviu prie užkandžių bufete arba prie automato, kad nusipirkčiau užkandžių, kuriuos paprastai valgau pertraukos metu, ramiai valgau ir geriu.

Kodėl mokykloje reikalingos pertraukos?

Kodėl pertraukos yra įtrauktos į pamokų tvarkaraštį? Kaip mokiniai jaučiasi prieš ir po pertraukos? Ką pertrauka pakeičia?

Prieš pertrauką:

mokiniai jaučiasi pavargę, nuobodžiauja, negali daugiau sėdėti, alkani, ištroškę, jaučia galvos skausmą, silpnėja gebėjimas susikaupti, įtempti sprando, nugaros ir pečių raumenys.

Po pertraukos:

mokiniai vėl žvalūs, raumenys neįtempti , sugeba susikaupti, ramiai sėdėti, nealkani, neištroškę .

Rekomenduojame mokytojams pamokos metu atlikti judriąją pertraukėlę klasėje, kad vaikai atsikeltų iš savo vietos. Kai jie vėl atsisės, jų padėtis jau bus kitokia - tokiu būdu nebebus įtempti raumenys. Mokyklos klasėse nuo mokymosi „sukasi galvos“, šviežias oras pagerina imlumą.

Klasėje reikia įvesti tokią tvarką, kad kiekvienos pertraukos metu mokiniai patys savarankiškai išvėdintų klasę. Tačiau svarbiausia yra judėti gryname ore. Pertraukų metu vaikščioti gryname ore reiškia išeiti pasivaikščioti į mokyklos kiemą. Judėjimas skatina kraujo apytaką ir vėl „paruošia galvą“ mokytis.

Moksliniai tyrimai rodo, kad „judriose mokyklose“, kur pertraukų metu aktyviai judama, yra lengviau susikoncentruojama vėlesnėms pamokos negu ryte per pirmą pamoką.

Trumpa gimnastikos programa

Mažai laiko, mažai vietos - trumpa programa:

jei ilgai sėdėjai (ruošei namų darbus, sėdėjai prie kompiuterio, televizoriaus), bent kartą per dieną pabandyk padaryti šiuos pratimus:

1. „Šuns žvilgsnis“:

galvą palenk į šoną taip, kad dešinioji ausis būtų prie dešiniojo peties. Atsargiai: kairysis petys turi likti savo vietoje! Tą patį daryk kairiąja puse (į kiekvieną šoną po tris kartus).

2. ,,Ratai“:

pečiais daryk sukamuosius judesius į priekį ir atgal (10 kartų).

3. Blauzdų tempimas:

viena koja ženk į priekį, o kitos kojos keliu stenkis pasiekti žemę, kol pajusi lengvą tempimą (atlik pratimą po tris kartus kiekviena koja).

4. Atsispaudimai gulint:

Pakelk kūną, nugara turi būti tiesi, pilvo ir sėdmenų raumenys įtempti, tokioje padėtyje išbūk 15 sekundžių (3–5 kartai).

5. Atsilenkimai:

atsigulk ant nugaros, kojas sulenk ir rankas sukryžiuok už galvos ar ant krūtinės. Lėtai lenkis 45 laipsnių kampu kelių link ir grįžk į pradinę padėtį, kol pečiais beveik pasieksi grindis (kartok 3 kartus po 10 atsilenkimų).

6. Šuoliukai:

namie ar laiptinėje pasirink laiptus. Kairią koją padėk ant pirmojo laiptelio, o dešiniąją – prie jo. Kairiąja koja atsispirk ir pakeisk kojų padėtį: dabar dešinioji koja stovi aukščiau, o kairioji žemiau (3 x 20 kartojimai).

7. Skaičių rašymas:

atsistok ant vienos kojos, o kitą ištiesk į priekį ir rašyk ja įvairius skaičius. Jei labai pasitiki savimi, gali tai daryti užsimerkęs. Po to atlik pratimą kita koja.

Sporto reikmenų spinta

Tokios trumpos judėjimo pertraukėlės gali tapti dar linksmesnės, jei naudosi įvairias smulkmenas savo namuose. Galbūt turi kelis daiktus arba keletas stovi kampe ir laukia, kada bus panaudoti, kitus galima nebrangiai įsigyti, tik dažnai pamirštama jų paskirtis ( futbolo kamuolys, krepšinio kamuolys, krepšinio krepšys, tinklinio kamuolys, šokinėjimo virvutė, čiužinys, mažas batutas, raketės, gimnastikos kamuolys, tempimo guma, dviratis, riedučiai, riedlentė, maudymosi glaudės, kostiumėlis, slidės, pačiūžos).

Sveikas, stiprus kūnas stiprina protą.“

Parengė sveikatos priežiūros specialistė Gražina Povilaitienė

Pagal “Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas mokykloje”

Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos laikraštis "Atžalynas"