1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Naujienos

Buvę VDG mokiniai pasaulio žymiausiuose universitetuose

   Mūsų mokykla gali didžiuotis ne tik seniausios gimnazijos mieste vardu, bet ir ją garsinančiais mokiniais. Gruodžio 19 dieną į Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnaziją atvyko buvusi gimnazistė, Oksfordo ir Warwick universitetų doktorantė ir jauna mokslininkė Aurelija Marija Grigonytė. Ją pakvietė matematikos mokytoja D. Benėtienė. Kartu su biologijos mokytoja G. Guntarskyte - Česnauskiene paprašė, kad Aurelija pravestų atvirą pamoką mūsų gimnazistams. Aurelija papasakojo, ko pasiekė per mokymosi metus. Dešimtoje klasėje ji susidomėjo genų inžinerija, ją domino ligos, ligų mechanizmai, kaip pasveiksta žmogus, svarstė apie gydytojos profesiją. Pabaigusi vienuoliktą klasę Aurelija išvyko į Wells'ą ir dvejus metus mokėsi tarptautinio bakalaureato mokykloje, daug savanoriavo. Aurelija prasitarė, jog buvo sunku mokytis svetima kalba, nelengva gyventi toli nuo mamos ir draugų. Paskui įstojo į Londono universitetą (UCL – College of London) ir įgijo bakalauro laipsnį. Vėliau studijavo Oxford ir Warwick universitetuose (magistratūrą ir doktorantūrą). Dabar dirba Warwick universitete. Vasarą dalyvavo didžiausiame kasmet vykstančiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse "iGEM". Šiame konkurse studentų komandos iš geriausių pasaulio universitetų kuria mokslinius projektus, skirtus realių problemų sprendimui. Su savo komanda Aurelija sukūrė rekombinantinę bakteriją E.coli, kuri atpažįsta ir sujungia plastiko dalelytes vandenyje. Sunkus darbas ir bemiegės naktys atsipirko laimėjus pirmą vietą konkurse. Aurelija mums pasiūlė įsivaizduoti pasaulį po 50-ies metų, kokios bus problemos dėl bakterijų atsparumo antibiotikams. Šiuo metu savo darbu ji bando spręsti šią problemą. Aurelija teigė, kad mokslininkai atrado antibiotikų alternatyvą – bakteriofagų terapiją. Tai – gydymas virusais. Taikant šį alternatyvųjį gydymą, į kūną suleisti tam tikri virusai užpuola ligą sukėlusias bakterijas ir jas sunaikina. Bakteriofagų terapija yra kur kas veiksmingesnė nei antibiotikai, nes gerieji virusai veikia lokaliai. Jie nepažeidžia, pavyzdžiui, žarnyne gyvenančių naudingųjų bakterijų, bet puola tik konkrečias blogąsias bakterijas.

Viešnia mielai atsakė į mokinių pateiktus klausimus:

- Ar daug turite laisvo laiko užsiimti ne tik moksliniais dalykais?

- Priklauso, kaip susiplanuoji. Kad turėtum laisvo laiko, reikia turėti ir organizacinių sugebėjimų, ir disciplinos.

- Ar sunku buvo patekti ten, kur esate dabar?

- Pirmieji metai buvo labai sunkūs. Stipendija nebuvo didelė, todėl teko kartu ir dirbti. Reikėjo daug užsispyrimo, o labiausiai darbštumo.

- Ar Vilniaus universitetas pakankamai geras studijuoti šiuos mokslus?

- Mačiau laboratorijas, viskas įrengta labai gerai, ir galimybių tikrai daug.

- Jei galėtumėt grįžti atgal, ar pakeistumėte kažką?

- Būčiau pradėjusi viską anksčiau. Kai mokiausi Vytauto Didžiojo gimnazijoje, buvau viena iš geriausių mokinių, o nuvykus į bakalaureato mokyklą buvo tikrai sunku, reikėjo labai kruopščiai ir daug dirbti, kad prilygčiau kitiems studentams, nes pasirodė, kad anglų kalbos aš visai nemoku.

Aurelija palinkėjo atkakliai siekti savo tikslų. Na, o mums belieka pridurti, kad užsispyrimas plius darbas lygu kiekvieno iš mūsų svajonei.

Rugilė Kažemekaitytė, IIIe klasė, Erika Derkintaitė, IIIc klasė

Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos laikraštis "Atžalynas"